کارگاه‌های دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی

دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی علاوه بر آزمایشگاه­‌های تخصصی دارای کارگاه­‌های عملیاتی متعدد شامل سوله توربین، ماشین ابزار، مدل‫سازی و ریخته ‫گری، لوله‌کشی و تاسیسات، جوشکاری و ورقکاری، جوشکاری تخصصی و کارگاه اتومکانیک می‌­باشد.
ردیف نام کارگاه شرح عملیات
1 سوله توربین (در دست بازسازی) آشنایی دانشجویان با اجزای نیروگاه آبی و بخار
2 ماشين ابزار آموزش و قطعه‌سازی با ماشين تراش، دستگاه‌های فرز، اسپارك و سنگ‌كاری
3 مدل­‌سازی و ریخته گری تولید انواع مدل­ های چوبی و ریخته گری مواد
4 لوله‌كشی و تاسيسات آموزش، طراحی و اجرای انواع مدارهای تاسيسات و لوله‌كشی
5 جوشكاری و ورقکاری آموزش و انجام عملیات انواع جوشکاری برق و گاز استیلن
6 جوشكاری تخصصی آموزش و انجام عمليات انواع جوشكاری TIG و MIG
7 کارگاه اتومکانیک​ آموزش سیستم سوخت‌رسانی و نیرو محرکه و موتور خودرو
  • کارگاه جوشکاری و ورقکاری
مجموعه خدماتی که در کارگاه جوشکاری انجام می‌گیرد شامل جوشکاری برق قوس الکتریکی SMAW، جوشکاری با گاز محافظ MIG_MAG_GTIW_TIG، جوشکاری گاز اکسی استیلن، جوشکاری نقطه‌ای Spot Welding و جوشکاری MIG و آرگون است. کارگاه ورقکاری دارای دستگاه خم‌کاری دستی تا عرض 120 سانتی‌متر و دستگاه برش ورق (گیوتین) پدالی تا عرض 140 سانتی‌متر است که در آن خدماتی نظیر خم‌کاری و برش ورق‌هایی تا ضخامت 2 میلیمتر انجام می‌گیرد.
 
  • کارگاه مدل‌سازی و ریخته­‌گری
در کارگاه ریخته‫‌گری و مدل‫سازی، ساخت انواع مدل‌های چوبی با توجه به تجهیزات خاص مدل در ابعاد کوچک و بزرگ با اهداف آموزشی و همچنین انجام پروژه‫‌های صنعتی و دانشجویی انجام می‌شود و در این کارگاه دانشجویان به‌طور عمده با فرایند ریخته‌گری (قالب­گیری و ذوب­ریزی) با ماسه آشنا می­‌شوند. مجموعه خدماتی که در کارگاه ریخته‌‫گری انجام می‌گیرد شامل ساخت مدل‫‌های کوچک و بزرگ، ریخته‫‌گری ماسه‌‫ای قطعات آلومینیومی و چدنی است.
 
  • کارگاه ماشین ابزار و تولید مخصوص
تراشکاری با دستگاه (TN50-TN40) تبریز، برش با دستگاه اره لنگ، فرکاری با فرز اونیورسال FP4M ساخت تبریز، سنگ محور، ابزار تیز کنی، فرز افقی و عمودی و دریل ستونی و رادیال از مجموعه خدمات آموزشی است که در کارگاه ماشین ابزار انجام می‌گیرد.
 
  • کارگاه اتومکانیک
از تجهیزات این کارگاه با محوریت سیستم سوخت‌رسانی و نیرو محرکه خودرو، برای آموزش­ در خصوص «باز کردن موتور خودرو» و «جمع کردن و بستن موتور خودرو» استفاده می­‌شود.