کارگاه‌های دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی

دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی علاوه بر آزمایشگاه­‌های تخصصی دارای کارگاه­‌های عملیاتی متعدد شامل سوله توربین، ماشین ابزار، مدل‫سازی و ریخته ‫گری، لوله‌کشی و تأسیسات، جوشکاری و ورقکاری، جوشکاری تخصصی و کارگاه اتومکانیک می‌­باشد.
نام کارگاه​
شرح عملیات
 
سوله توربین
(در دست بازسازی)
آشنایی دانشجویان با اجزای نیروگاه آبی و بخار
ماشين ابزار   آموزش و قطعه‌سازی با ماشين تراش، دستگاه‌های فرز، اسپارك و سنگ‌كاری
مدل­سازی و ریخته گری تولید انواع مدل­ های چوبی و ریخته گری مواد
لوله‌كشي و تأسيسات​ آموزش، طراحي و اجراي انواع مدارهاي تأسيسات و لوله‌كشي ​
جوشكاري و ورقکاری  ​ آموزش و انجام عملیات انواع جوشکاری برق و گاز استیلن
جوشكاري تخصصي  ​ آموزش و انجام عمليات انواع جوشكاري TIG و MIG ​
کارگاه اتومکانیک​ آموزش سیستم سوخت رسانی و نیرو محرکه و موتور خودرو
  • کارگاه جوشکاری و ورقکاری
مجموعه خدماتی که در کارگاه جوشکاری انجام می‌گیرد شامل جوشکاری برق قوس الکتریکی SMAW، جوشکاری با گاز محافظ MIG_MAG_GTIW_TIG، جوشکاری گاز اکسی استیلن، جوشکاری نقطه‌ای Spot Welding و جوشکاری MIG و آرگون است. کارگاه ورقکاری دارای دستگاه خم‌کاری دستی تا عرض 120 سانتی‌متر و دستگاه برش ورق (گیوتین)  پدالی تا عرض 140 سانتی‌متر است که در آن خدماتی نظیر خم‌کاری و برش ورق‌هایی تا ضخامت 2 میلیمتر انجام می‌گیرد.
 
  • کارگاه مدل‌سازی و ریخته­‌گری
در کارگاه ریخته‫گری و مدل‫سازی، ساخت انواع مدل‌های چوبی با توجه به تجهیزات خاص مدل در ابعاد کوچک و بزرگ با اهداف آموزشی و هم‌چنین انجام پروژه‫های صنعتی و دانشجویی انجام می‫شود و در این کارگاه دانشجویان به طور عمده با فرایند ریخته ‫گری (قالب­گیری و ذوب­ریزی) با ماسه آشنا می­‌شوند. مجموعه خدماتی که در کارگاه ریخته‫گری انجام می‌گیرد شامل ساخت مدل‫‌های کوچک و بزرگ، ریخته‫‌گری ماسه‌‫ای قطعات آلومینیومی و چدنی است.
 
  • کارگاه ماشین ابزار و تولید مخصوص
تراشکاری با دستگاه (TN50-TN40) تبریز، برش با دستگاه اره لنگ، فرکاری با فرز اونیورسال FP4M ساخت تبریز، سنگ محور، ابزار تیز کنی، فرز افقی و عمودی و دریل ستونی و رادیال از مجموعه خدمات آموزشی است که در کارگاه ماشین ابزار انجام می‌گیرد.
 
  • کارگاه اتومکانیک
از تجهیزات این کارگاه با محوریت سیستم سوخت‌رسانی و نیرو محرکه خودرو، برای آموزش­ در خصوص «باز کردن موتور خودرو» و «جمع کردن و بستن موتور خودرو» استفاده می­‌شود.
Responsive Image