تاریخچه

توجه به‌نیاز جامعه به‌شناخت علمی خانواده هم در سطح بنیادین و هم کاربردی و همچنین نیاز کل کشور به‌کارآمد ساختن خانواده در امر ازدواج، روابط زناشویی، فرزندپروری و تحکیم و ارتقای ساختار و کارکرد خانواده و کاهش آسیب‌ها و مشکلات زناشویی، دانشگاه شهید بهشتی برای نخستین بار در‌ کشور با‌تاسیس پژوهشکده خانواده در سال 1380 پایه و بنیان مطالعه و تحقیق نظام‌مند در حوزه خانواده را تاسیس و خدمات تخصصی نظیر آموزش زوجین و والدین و خدمات آموزشی و درمانی خانواده‌ها را در امور پژوهشی و آموزشی آغاز نمود. هدف این پژوهشکده دستیابی به معتبرترین مراجع تولید علم در حوزه خانواده در سطح ملی، منطقه‌ای و کشورهای اسلامی و تربیت متخصصین خانواده پژوهی و خانواده درمانی و ارتقای جایگاه و کارکرد خانواده می‌باشد. پژوهشکده خانواده با ساختار بین رشته‌ای توسط متخصصان رشته‌های مختلف از روان‌شناسی بالینی، روان‌شناسی سلامت، روان‌شناسی عمومی، اقتصاد خانواده، حقوق، پزشکی اجتماعی، روان‌پزشک اداره می‌شود و برای توسعه رشته‌های مرتبط برنامه‌ریزی می‌کند. 
​​​​​رسالت پژوهشکده خانواده سامان‌دهی پژوهش‌های بنيادين و کاربردی در‌ جهت توليد و توسعه علمی و خدماتی پاسخگو به‌ نيازهای اساسی خانواده ایرانی با توجه به تحولات جهان معاصر بوده و با هدف توليد و اشاعه علم و زمينه‌­سازی برای سياست‌گذاری در حوزه خانواده با رويکرد بين رشته­‌ای و متمرکز بر فرهنگ ايرانی - اسلامی فعاليت می­‌کند و سعی دارد با انجام پژوهش­‌های مرتبط با حوزه خانواده و تربيت نيروی انسانی متخصص در مقطع تحصيلات تکميلی و جذب هيات‌علمی از رشته­‌های مختلف و مرتبط با خانواده در اين راه قدم برمی­‌دارد و در اين راستا از همکاری‌های ملی و بين‌المللی استفاده می­‌کند.
پژوهشکده خانواده دارای چهار گروه پژوهشی شامل مطالعات بنيادی، خانواده با نيازهای ويژه، بهداشت خانواده، تربیت فرزند (فرزندپروری)، بوده و در دو‌ رشته کارشناسی‌ارشد روان‌شناسی بالینی با گرایش خانواده درمانی و رشته حقوق خانواده، و یک رشته دکتری تخصصی با عنوان مطالعات زنان با گرایش حقوق خانواده دانشجو می‌پذیرد. همچنین پژوهشکده دارای دو مرکز بالينی کلینیک تخصصی خانواده و کودک و مرکز آموزشی و توان‌بخشی کودکان با‌اختلالات ویژه و یک‌مرکز مطالعات هنردرمانی می‌­باشد. همچنین پژوهشکده خانواده موفق به‌ اخذ عنوان نخستین قطب‌علمی خانواده شده‌است. نشريه خانواده‌پژوهی با‌ امتياز علمی - پژوهشی به‌عنوان یک‌مجله بین‌رشته‌ای در حوزه خانواده توسط پژوهشکده خانواده منتشر می‌‌شود. پژوهشکده خانواده تا به‌ امروز نه دوره کنگره ملی آسیب‌شناسی خانواده و 5‌ دوره جشنواره خانواده‌پژوهی را برگزار نموده‌است.
پژوهشکده خانواده دارای دو رشته تخصصی روان‌شناسی بالینی خانواده و حقوق خانواده در مقطع کارشناسی‌ارشد می‌باشد. از سال 1384 در رشته روان‌شناسی بالینی خانواده و از سال 1392 در رشته حقوق خانواده، هر سال پژوهشکده خانواده در حدود 30 دانشجو در هر رشته جذب و آموزش داده است. دانش‌آموختگان هر دو رشته به خوبی جذب بازار کار شده و در این حیطه مشغول به کار می‌باشند. همانطور که مستحضر هستید، هر دو رشته دقیقا مطابق با نیازهای جامعه در حوزه خانواده و در راستای اهداف دانشگاه دوستدار خانواده می‌باشد. همچنین از سال 1395 پژوهشکده 8 دانشجوی دکتری در رشته روان‌شناسی بالینی با گرایش خانواده نیز داشته است.
  • 1- ریاست محترم دانشکده، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر محمد‌مهدی باباپور گل‌افشانیاز سال 1393 اساتید رشته حقوق پژوهشکده خانواده تلاش نمودند تا رشته حقوق خانواده در مقطع دکتری را طراحی و تدوین نمایند و در اسفند 1397 این رشته با عنوان مطالعات خانواده و زنان با گرایش حقوق خانواده تصویب شده و در حال حاضر پژوهشکده در تلاش برای تصویب اجرای آن در واحد و جذب دانشجو می‌باشد.

  • 2- پژوهشکده خانواده در راستای نیازها و چالش‌های خانواده ایرانی و کمک به ارتقای سطح خانواده از سال 1388 هر دو سال یک‌بار کنگره آسیب شناسی خانواده را برگزار نموده که با نگاهی بین‌رشته‌ای محقققان این حوزه را دور هم گرده آورده است. همچنین در کنار کنگره، جشنواره خانواده پژوهشی به‌منظور تجمیع و تشویق پژوهش‌های مرتبط با حوزه خانواده برگزار شده است.

  • 3- پژوهشکده خانواده دارای دو کلینیک تخصصی می‌باشد: کلینیک تخصصی خانواده و کودک و کلینیک آموزش و پژوهش کودکان با اختلال ویژه. کلینیک کودکان با اختلال ویژه با توجه به نیازهای خانواده‌های داری کودکان نیاز ویژه کلاس‌های آموزشی مختلفی را برای خانواده‌ها برگزار نموده و همچنینی فرصت مناسبی در اختیار دانشجویان و درمانگران قرار داده تا با گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط، بتوانند به خانواده‌های دارای کودکان با نیازهای ویژه کمک کنند. کلینیک تخصصی خانواده و کودک خدمات متنوعی را برای خانواده‌ها فراهم آورده است. ارائه خدمات مشاوره و روان‌شناسی در حیطه‌های مختلف مرتبط با خانواده شامل، زوج درمانی، خانواده درمانی، روان درمانی کودک و نوجوان و مشاوره قبل از ازدواج؛ ارائه مشاوره های حقوقی، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی برای تربیت درمانگران و مشاوران و همچنین کارگاه‌های ویژه عموم مردم از جمله فعالیت‌های این کلینیک می‌باشد. همچنین این کلینیک با واحدهای مختلف مرتبط با خانواده از جمله دادگاه خانواده، همکاری داشته و تلاش می‌کند تا حمایت مناسبی برای خانواده‌ها فراهم آورد.

  • 4- پژوهشکده خانواده از سال 1386 فصل‌نامه خانواده‌پژوهی را به‌عنوان یک فصل‌نامه بین‌رشته‌ای در حوزه مطالعات خانواده منتشر نموده و تا کنون 61 شماره از این مجله چاپ شده است.

  • 5- قطب علمی خانواده ایرانی - اسلامی در سال 1385 در پژوهشکده خانواده تاسیس و تاکنون پژوهش‌های مختلفی در آن حوزه خانواده در آن به تصویب رسیده و مورد حمایت قرار گرفته است.

اطلاعات تماس:
29905430
Family [at] sbu.ac.ir