درباره دانشکده

معرفی دانشکده

 

به وبگاه دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی خوش آمدید.

دانشکده مهندسي مكانيك و انرژی با در اختيار داشتن امکانات مناسب آزمايشگاهي و کارگاهي و هم‌چنين اساتيد زبده و کارشناسان و تکنسين‌هاي مجرب در بخش‌هاي آزمايشگاهي و کارگاهي به ارائه آموزش‌هاي آکادميک در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دكتري تخصصي- کاربردي و هم‌چنين فعاليت‌هاي پژوهشي و خدمات فني و مهندسي مي‎‌پردازد. بنابر قابليت‌ها و تجارب موجود ساليان گذشته و البته توسعه مقاطع تحصيلي کارشناسي ارشد و دكتري، اين دانشکده توانايي انجام فعاليت‌هاي علمي و عملي در بخش‌هاي مختلف به ويژه صنايع نيروگاهي و موضوعات مرتبط به آن از جمله تحليل خرابي و خوردگي، سيستم‌هاي مکانيکي، مديريت انرژي، انرژي‌هاي تجديدپذير، سيستم‌هاي انرژي و غيره مي‎‌باشد. دامنه فعاليت اين دانشکده با توجه به امکانات نرم‌‎افزاري و سخت‎‌افزاري موجود، می‌‎تواند در برگيرنده موضوعات متنوع و البته مرتبط ديگري نيز باشد. فعاليت‌هاي دانشكده بر سه محور اصلي آموزش بلندمدت (دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)، پژوهش و فناوری، پروژه‌های صنعتی و خدمات فني- مهندسي و آموزش‌هاي كوتاه مدت (دوره‌های آموزشی تخصصی و صنعتی) تمركز دارد.

اين دانشكده با در اختيار داشتن 25 واحد آزمايشگاهي، 6 واحد کارگاه تخصصي و هم‌چنين با بهره‌مندی از اعضای هيأت علمي و تکنسين‌هاي مجرب در بخش‌هاي آزمايشگاهي و کارگاهي، توانایي قابل توجهي در انجام پروژه‌هاي مختلف اعم از پژوهشي و خدمات صنعتی دارد. 

در حال حاضر دانشکده‎ مهندسي مکانيک و انرژي در قالب 5 گروه آموزشي، در آموزش‌هاي بلند مدّت، آموزش‌هاي آزاد تخصصي-کاربردي، پروژه‎‌هاي تحقيقات کاربردي و خدمات فنّي مهندسي فعال مي‎‌باشد. هم‌چنين در چهارچوب برنامه توسعه دانشگاه، اين دانشکده، توسعه فعاليّت‌هاي خود در تمامي زمينه‌‎ها را هدف‌گذاري نموده که از آن جمله مي‎‌توان به راه‎‌اندازي توأمان رشته‎‌هاي جديد تحصيلي و پذيرش دانشجو در مقطع دکتری، هم‌زمان با جذب اعضاي جديد هيأت علمي و هم‌چنين توسعه امکانات آزمايشگاهي و کارگاهي و برنامه‎‌ريزي براي افزايش کميت و کيفيت آموزش‌هاي تخصصي براي صنايع مختلف اشاره نمود.

 

  • رشته‌های موجود

دانشجویان دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی در گرایش‌­های زیر مشغول به تحصیل می‌­باشند:

 مقطع دکتری:

مهندسی مکانیک - طراحی کاربردی 

مهندسی مکانیک - تبدیل انرژی

مهندسی مکانیک - سیستم‌های انرژی

 

مقطع کارشناسی ارشد:

مهندسی مکانیک - طراحی کاربردی 

مهندسی مکانیک - تبدیل انرژی

مهندسی سیستم‌های انرژی - سیستم‌های انرژی

مهندسی سیستم‌های انرژی - تکنولوژی انرژی

مهندسی انرژی‌های تجدیدپذیر

مهندسی مواد- شناسایی و انتخاب مواد مهندسی

مهندسی بازرسی فنی

مهندسی مکانیک - نگهداری و پایش تجهیزات 

مهندسی مکاترونیک


مقطع کارشناسی:

مهندسی مکانیک

مهندسی انرژی

مهندسی صنایع

مهندسی مواد و متالورژی